atak havuz

Fiberglass Havuz Nedir?

Fiberglas havuz veya fiberglas yüzme havuzu, fiberglas takviyeli plastikten yapılmış bir yüzme havuzu türüdür. Fiberglas havuzlar prefabrikedir ve bir arka bahçeye veya başka bir açık alana kolayca kurulabilir. Dayanıklı, az bakım gerektiren ve beton veya gunit havuzlar gibi diğer havuz türlerine kıyasla nispeten ucuz oldukları için ev sahipleri için popüler seçimlerdir.

Fiberglas havuzlar, tek parça fiberglasın istenilen havuz şekline kalıplanmasıyla yapılır. Fiberglas daha sonra, yosun ve bakteri oluşumuna dirençli, pürüzsüz, gözeneksiz bir yüzey sağlayan bir jel kaplama ile kaplanır. Jel kaplama ayrıca havuza parlak bir görünüm verir ve UV ışınlarına ve diğer hava koşullarına karşı ekstra bir koruma katmanı ekler.

Fiberglas havuzlar, küçük çocuklu aileler veya egzersiz yapmak için havuz arayan kişiler için popüler bir seçim haline getiren pürüzsüz ve rahat yüzeyleriyle bilinir. Fiberglasın pürüzsüz, gözeneksiz yüzeyi temizlemeyi kolaylaştırdığından ve yosun ve bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olduğundan, bakımları da nispeten kolaydır. Genel olarak, fiberglas havuzlar, dayanıklı, az bakım gerektiren ve uygun maliyetli bir havuz seçeneği isteyen ev sahipleri için popüler ve pratik bir seçimdir.

FİBERGLASS HAVUZ NE İŞE YARAR?

Fiberglas havuzlar, yüzme, egzersiz ve dinlenme gibi çeşitli amaçlar için kullanılır. Küçük çocuklu aileler için popüler bir seçimdir çünkü fiberglasın pürüzsüz, gözeneksiz yüzeyi çocukların oynamasını rahat ve güvenli hale getirir. Ek olarak, fiberglas havuzların bakımı nispeten kolaydır ve egzersiz yapmak için kullanılabilir. yüzme turları veya su aerobiği yapmak. Birçok kişi, aynı zamanda, sıcak bir günde şamandıralarda uzanmak veya serin bir dalışın keyfini çıkarmak gibi, rahatlamak ve eğlenmek için fiberglas havuzları kullanmaktan keyif alır.

Fiberglas havuzlar, dayanıklılıkları ve düşük bakım gereksinimleri nedeniyle de popülerdir. Fiberglas malzeme çatlaklara ve diğer hasarlara karşı dayanıklıdır ve jel kaplama, havuzu UV ışınlarından ve diğer hava koşullarından korumaya yardımcı olur. Ek olarak, fiberglas havuzların pürüzsüz, gözeneksiz yüzeyi, temizliği kolaylaştırır ve yosun ve bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Genel olarak, fiberglas havuzlar, dayanıklı, az bakım gerektiren ve uygun maliyetli bir havuz seçeneği isteyen ev sahipleri için pratik ve popüler bir seçimdir.

FİBERGLASS HAVUZUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Fiberglass havuzun özellikleri:

 • Fiberglass havuzlarda polyester malzeme kullanıldığından mevsim koşullarına dayanıklıdır,
 • Fiberglass havuzların yapım ve kurulum süreci çok kısadır,
 • Yapımında ve kurulumda işçilik maliyeti daha azdır,
 • Antibakteriyel özelliktedir ve hijyeniktir,
 • Beton uygulamasına gerek duyulmaz,
 • Hem zemin üstü hem de zemin altı kullanılabilmektedir,
 • Uzun ömürlü kullanıma elverişlidir,
 • Nakliye dışında beton kuruması, alçı ve fayans kaplamalarının yapışması gibi bekleme süreleri bulunmamaktadır.

FİBERGLASS HAVUZUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Fiberglass havuzlar daha kısa sürede tedarik edilebildiğinden daha ergonomik ve hızlı kuruluma sahiptir. En büyük avantajlarından biri, kurulumdan sonra direkt olarak kullanıma hazır olmasıdır. Fayans, merdiven, tutacak gibi ek parçalar bir bütün olarak var olduğundan, fiyat yönünden avantaj  sağlar. Fiberglass havuzlarda su kaçağı, su sızdırma gibi problemler meydana gelmemektedir. Kolay temizlenen zemin ve duvarları ile havuz temizliği süreci kısalmış olur. Bunların yanı sıra işçilik maliyeti açısından da avantajlıdır.

FİBERGLASS HAVUZUN DİĞER HAVUZLARDAN FARKLARI NELERDİR?

Fiberglass havuzunun diğer havuzlardan farklılıkları:

 • Benzer türdeki beton havuzlara kıyasla çatlak, kırık gibi deformelere daha az rastlanır,
 • Beton havuzlarda sonradan eklenilen skimmerler ve merdivenler, fiberglass havuzlarda bir bütün halinde bulunur,Diğer havuzlardan farklı olarak fiberglass havuzlar taşınabilir özelliktedir,
 • Fiberglass havuzlarda diğer yüzme havuzlarına göre su akıtma sorunu yaşanmamaktadır,
 • Monoblok şeklindeki üretimin yanında, parçalı şekilde de üretilebilmektedir,
 • Yapısal olarak diğer havuzlardan çok daha az yosun ve mikrop oluşumu gözlemlenir,
 • Montaj sonrasında bekleme süresi, beton yapılı havuzlardan farklı olarak en fazla 1 gündür.
FİBERGLASS HAVUZ NASIL YAPILIR?

Fiberglass yüzme havuzları, bu alanda başarılı kişiler ve firmalar tarafından üretilmektedir. Belirli kalıpları bulunan fiberglass havuzlar, jelkot, polyester ve cam elyaf bileşenleri bir araya getirilerek hazırlanır. Yapım aşaması 7-10 gün sürelidir. Profil uygulamalarında yeni teknoloji cam elyaf takviyeli plastik kullanılarak güçlendirilmesi yapılmaktadır. Ebatlarına göre monoblok ya da parçalı şekilde tasarlanır. Diğer yüzme havuzlarına kıyasla genellikle düz renk ve düz modelde üretilmektedir. Sıklıkla 2 metrenin katları olacak şekilde imal edilir.

FİBERGLASS YÜZME HAVUZU NASIL YAPILIR?

Fiberglass yüzme havuzu, belirlenen en ve boy ölçülerine göre tasarlanır. Isı yalıtımları ve su yalıtımları mevcuttur. Benzer havuzlara kıyasla daha fazla elektrik tasarrufludur. Havuz temizliği için uygulanan kimyasallar kir tutmayan yapısı sayesinde daha uzun ömürlü kullanılabilmektedir. Geniş ebatlardaki fiberglass yüzme havuzları, nakliye esnasında zorluk yaşanmaması için parçalı olarak da gönderilebilmektedir.

FİBERGLASS SÜS HAVUZU NASIL YAPILIR?

Genellikle zemin üstü tercih edilen fiberglass süs havuzunun yapımı, fiberglass yüzme havuzu yapım aşamasıyla aynıdır. Fiberglass süs havuzu daha az derin ve daha küçük boyutlarda tasarlanmaktadır. Basamak, şelale gibi dekorasyonları üretici firmadan talep ederek özel olarak bir süs havuzu oluşturabilirsiniz. Mikrop ve bakteri oluşturmayan ve temizlenmesi kolay yapısıyla fiberglass süs havuzlarının filtre sistemleri de daha az maliyetlidir.

FİBERGLASS HAVUZ YAPIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Fiberglass havuz yapımında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Havuzun konumlandırılacağı alanın boyutlarına göre fiberglass yüzme havuzu tasarlanmalıdır,
 • Kaliteli malzemeler ve maddeler kullanılarak üretilmelidir,
 • Havuzun belirlenen alana yapılandırılmasından sonra su ve elektrik tesisatlarının dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir,
 • Havuzlarda sonradan oluşacak kaçak, sızıntı gibi tamirat gerektiren diğer arızaların yaşanmaması için test edilmesi gerekmektedir,
 • Havuz zemin altına yapılacak ise teslimattan önce havuz zemini mutlaka hazırlanmalıdır.
FİBERGLASS HAVUZ ÖLÇÜLERİ NASIL OLMALIDIR?

Fiberglass havuz ölçüleri, müşterinin talebi doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. Fiberglass yüzme havuzları minimum 2 metre boyunda ve 150 cm derinliğinde tasarlanmaktadır. Fiberglass süs havuzları ise özel olarak belirtilen ebatlara göre tüm ölçülerde üretilebilmektedir. Havuzun tahsis edileceği alana göre ebat belirlemek çok daha doğrudur.

FİBERGLASS HAVUZ YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER NELERDİR?

Fiberglass havuzların yapımında betonarme havuzlardan farklı malzemeler kullanılmaktadır. Yüzeylerinde jelkotlu yapı bulunur. İçeriğindeki ana malzeme cam elyaf takviyeli polyesterdir. Fiberglass malzemesi, kalite yönünden su geçirmez, bakteri oluşturmaz yapıda üretilmektedir. Fiberglass havuzlara beton uygulaması yapılmamaktadır.

FİBERGLASS HAVUZ DÖŞEMELERİ NASIL OLMALIDIR?

Fiberglass havuzlar genellikle düz ve desensiz olarak üretilmektedir. Fakat isteğe bağlı olarak mozaik ve fayans döşemeleri tercih edilebilmektedir. Döşemeler havuz zeminine ve duvarlarına uygun yapıda seçilmelidir. Serapool Porselen portföyünde bulunan birbirinden farklı renk ve modeldeki havuz kaplama malzemeleri ile fiberglass yüzme havuzları modern olarak döşenebilmektedir.

FİBERGLASS HAVUZ YAPIM MALİYETİ NEDİR?

Yapım, ulaşım, işçilik gibi faktörlerin fiberglass havuzlardaki maliyeti, benzer betonarme yüzme havuzlarına göre oldukça düşüktür. Kullanılan malzemelerin kaliteleri, profesyonel olarak tasarlanan şekil ve modellerine göre maliyetleri değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca havuzların ebatlarına göre de maliyet farkı ortaya çıkmaktadır. Genellikle özel kullanımlar için tercih edilen fiberglass havuzların, monoblok veya parçalı halde tasarlanmaları da fiyatlarına etki etmektedir. Fiberglass İmalatında profesyonel ekibimiz ile hizmet veriyoruz. Sizler de özel projelerimizden faydalanmak ve fiyat bilgisi almak için bize ulaşın.

logo

Atak Havuz & Mekanik

Kurumsal

Bize Ulaşın

Turgut Özal Mah. Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk Bulv. No:118, D:2B, 06370 Yenimahalle/Ankara

 [email protected] 

Copyright © Atak Havuz Mekanik 2023 – Designed by muimedya

WhatsApp