atak havuz
Havuz Kimyasalları Nasıl Kullanılır?

Havuz kloru ve kimyasalları kullanım şekli de bu alanda dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Sıvı klor içeriğinde stabilizatör içermediği özelliği sayesinde hem açık hem de kapalı yüzme havuzlarında ve ayrıca liner plastik polyester havuzlarda da en çok kullanılan dezenfektan havuz kimyasalları ürünleri arasında zirvede yer almaktadır. Havuz kimyasalların kullanım yöntemleri konusunda deneyimli kişilerden profesyonel yardım alınması faydalı sonuçlar ortaya koymaktadır. Bunun dışında kullanırken üründen yüksek performans almak için ideal ölçünün tutturulmasına dikkat edilmelidir.

Havuz Kloru

Havuz suyunda kullanımın yoğun olması, kullanıcıların kullandığı güneş kremi, deri parçaları vb. etkenlere bağlı olarak bakteri üretebilmektedir. Havuz suyu içinde üreyen bakterilerin yok edilmesi öncelikle havuzu kullanan kişilerin sağlığı açısından önemlidir. Bu amaçla havuz suyunun düzenli aralıklarla klorlanması gerekmektedir. Havuz kloru sadece bakterileri yok eden bir havuz kimyasalı değildir. Aynı zamanda havuz kullanıcıların havuz suyuna bulaştırdıkları vücut mantarlarının, deri parçalarının yok edilmesinde de aktif rol oynamaktadır. Bu açıdan havuz kloru havuz hijyenin sağlanmasında birincil havuz kimyasalları arasında yer almaktadır .Havuz klorunun farklı çeşitleri ve farklı markaları piyasada kolayca bulunabilmektedir. Ancak havuz büyüklüğü, kullanım yoğunluğu, havuzun kişiye özel veya ortak kullanım havuzu olması gibi özelliklere bağlı olarak kullanılması gereken klorun türü de değişmektedir.

Havuz Kloru Kullanım miktarı
Havuz klorları kullanım oranları bir çok değişkene bağlı olarak kullanım miktarları değişmektedir havuz suyunu ölçmeden standart her gün belirli bir oranda havuz kloru ilave edemezsiniz havuz test kili ile yapılan ölçümlere göre havuza klor ilavesi yapabilirsiniz tercihen akşam önerilmektedir. Örnek: Mikroorganizmalara karşı doğru etkiyi elde edebilmek için 1-3 ppm serbest klor düzeyi oluşacak şekilde 100 m3 havuzda 150 gr – 350 gr kullanılır kullanım miktar ve oranları havuz suyu testi yapıldıktan sonra değişim göstermektedir örnek olarak havuz suyu testinde klor oranının 3 ppm üzerine çıktığı durumlarda havuza klor atılmaz klor oranı eğer 0 ppm çıkar ise günlük kullanım oranının 2 katı havuza klor atılmaktadır.
Tablet Klor

İçeriğinde %90 aktif klor içeren ve yavaş çözünen tablet formlu stabilizatörlü bir klor bileşiğidir. Mikroorganizmalara karşı doğru etkiyi elde edebilmek için 1-3 ppm serbest klor düzeyi oluşacak şekilde kullanılmalıdır.

Havuz PH Düzenleyici

Havuz suyunun PH değeri kullanıcıların cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple de havuzlarda kullanılan kimyasallar arasında PH düzenleyici olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Havuz PH düzenleyici kimyasallarla havuz suyunun ideal kabul edilen PH düzeyine gelmesi sağlanmaktadır. Havuz suyuna PH düzenleyici kullanılmadan önce mutlaka mevcut suyun PH değerleri kontrol edilmeli ve sonuçta çıkan PH değerine bağlı olarak havuz PH düzenleyici kimyasalları kullanılmalıdır. Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise, havuz PH düzenleyiciler havuz suyunun PH değerini düşürmeye odaklı kimyasallar olmasıdır.

Filtre ve Yüzey Temizleyici

Yüzme havuzu ve filtrelerde oluşan ve sertleşen kirliliklerin temizlenmesinde kullanılan asidik bir bileşiktir. Kirlilik durumuna göre su ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Yüzeye uygulandıktan sonra kirlerin çıkma durumu takip edilerek bol su ile durulanarak yüzey temizlenmelidir.

İyon Tutucu

Organik esaslı iyon tutucu bir havuz kimyasalıdır. Yüzme havuzu ham suyunda bulunan demir vb. gibi ağır metallerin giderilmesi, bu iyonların yol açabileceği leke ve renkli su ile sertlik yapıcı tuzların oluşturduğu kireçlerin giderilmesinde kullanılır.

Havuz Suyu Parlatıcıları

Pırıl pırıl parlayan, masmavi bir havuz suyuna sahip bir havuz, kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Havuz suyu parlatıcıları havuz suyunun pırıl pırıl görünmesine katkı sağlarken yapılan havuz temizliğinin de kullanıcılar tarafından anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Havuz suyu parlatıcıları çoğu zaman yosun öldürücü / yosun önleyici havuz kimyasalları ile birlikte kullanılmaktadır. Havuz suyunun güzel görünmesini sağlamaktadır. Genel olarak pek çok havuzda kullanılması önerilen ve kullanılan havuz kimyasallarından birisidir.

Havuz Kış Kimyasalları

Özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun olarak kullanılan havuzların kullanılmadıkları kış aylarında da bakım ve temizliğinin düzenli periyotlarda yapılması gerekmektedir. Özellikle havuzun kullanım ömrünün uzatılması için kış temizliğinin ve kış kimyasal bakımının yapılması önemlidir. Havuz kış dönemlerinde boşaltılmamalı ve suyla dolu şekilde muhafaza edilmelidir. Ancak suyla dolu bir havuzun tıpkı kullanıldığı dönemde olduğu gibi klor, yosun önleyici, havuz suyu parlatıcı, havuz çöktürücü kimyasallarının yapılması gerekmektedir.

Atak Havuz ile iletişime geçerek havuz kimyasalları tedarigi ve uygulamasında profesyonel ekibimizden destek alın.

logo

Atak Havuz & Mekanik

Kurumsal

Hizmetler

Copyright © Atak Havuz Mekanik 2023 – Designed by muimedya

WhatsApp