atak havuz

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Betonarme Yüzme Havuzu Seçmeliyim? 

İlk olarak taşmalı sistem yüzme havuzu (suyun üst kota sıfır olmasını) sahibi olmak istiyorsanız beton havuz tercih etmeniz gerekmektedir. Beton havuzlar da uygulama yapılacak alanı hayalleriniz dahilinde maksimum verimlilik ile kullanabilmekteyiz. Havuz ölçülerinde, havuz şeklinde ve derinliğinde havuz kullanıcısının isteklerinin tamamını karşılayabilmekteyiz. Betonarme havuzlarda kullandığımız kaplamalar da Serapool, Betsan Mosaix, Safranglass firmalarına ait alternatifli ürünler arasından farklı renk, desen ve ebatlarda porselen seramikler ve cam mozaikler kullanmaktayız. Kullandığımız kaplama malzemelerimiz, işverenlerimizin zevkine göre seçebileceği neredeyse sınırsız alternatife sahiptir. Betonarme yüzme havuzu imalatı, seçilecek filtrasyon sistemine göre (taşmalı veya skimmerli) imalatı gerçekleştirilir.

Skimmerli Yüzme Havuzunu  Kısaca Anlatabilir misiniz?

Yüzme havuzu filtrasyon sistemini skimmer (yüzey sıyırıcı) ve dip emiş aracılığı ile doğrudan havuz sirkülasyon pompası yardımı ile filtreden devir daimîni sağlayarak zeminden veya yan duvarlardan temiz suyu havuza vermektir. Sistem de havuz kullanım suyunu havuz alanı haricinde bir yerde bekletemediğimiz için havuz suyu üst kottan yaklaşık 10 cm aşağıda bulunmaktadır. Skimmerli yüzme havuzu, taşmalı sistem yüzme havuzuna göre toplam maliyeti yaklaşık %20 -25 civarında geriletmektedir. Ayrıca daha kısıtlı alanlarda denge deposu için ayrılması gereken alan olmadığından dolayı da tercih edilebilmektedir.Özel yüzme havuzları için yüzey sıyırıcılı sistem (skimmer tekniği) basit ve ucuz bir çözümdür. Bu sistemde filtre tesisinin emme hattı skimmerlere ve dip emiş hattına bağlanır. Sistemde denge deposu ihtiyacı bulunmamaktadır. Özel yüzme havuzları için geçerli olan UHE-2 şartnameleri her 35 m2 su yüzeyi için 1 adet skimmer yerleştirilmesini istemektedir. Ancak havuzun eni 4.5 metreyi geçtiğinde filtre tesisinin kapasitesine de uygun olarak 2 skimmer hatta havuzun formuna bağlı olarak daha fazla sayıda skimmer yerleştirilir. Bahçe havuzlarında skimmerlere ana rüzgar yönüne ve dip temizleyicinin hortum bağlantısının havuzun her köşesine erişebilir olmasına dikkat edilmelidir. Yeterli sayıdaki besleme nozulları da havuzdaki en mükemmel akışı sağlayacak konumda yerleştirilmelidirler. Özel havuzlar için olan UHE-2 şartnamelerine uyulur.

Taşmalı Sistem Yüzme Havuzunu Kısaca Anlatabilir misiniz?

Yüzme havuzunun filtrasyonunu taşma kanalları aracılığı ile denge deposuna aldığımız suyu temizlendikten sonra zeminden tekrardan havuza verilmesidir. Havuz eşit olarak her tarafından taşması sayesinde su homojen olarak dağılır ve filtrasyon doğru şekilde yapılır. Çevreden gelen atıklar su yüzeyindeki akıştan kaynaklı ızgaraların üzerinde birikir ve temizlenmesi daha kolay olur. Ayrıca havuz suyu havuz kotuna sıfır olduğundan dolayı estetik olarak daha şık bir havuz sahibi olunmuş olur.

İdeal Yüzme Havuzu Ölçüleri Nedir?

Aslında bu sorunun cevabını bulabilmek için, havuz yaptırmayı planladığınız bahçenin ölçülerine, villanın bahçedeki konumuna ve sizin beklentilerinize ihtiyacımız vardır. Her ölçüde yüzme havuzu imalatı yapılabilmektedir 3*5 metreden 25*50 metreye kadar her ölçüde havuza sahip olabilirsiniz. Ancak imkanlar dahilinde 4*8 m, 5*10 m, 5*12 m ve 6*12 m havuzları tercih edebilirsiniz.

Yüzme Havuzunun İmalatı Ne Kadar Sürer?

Yaptırmayı planladığınız havuzunun çeşidine göre bu süreç farklılık göstermektedir. Tüm tasarım, imalat ve çalıştırma işlemleri için bir ile bir buçuk ay arası zaman ayırmanız gerekmektedir. Bu süreç hava durumuna, işverenin taleplerine, çevre düzenlemesine ve seçilen ürünlerdeki üretim süreçlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yüzme Havuzunun Maliyeti Nedir?

Yüzme havuzu yaptırmak için ne kadar bütçe ayırmalıyım? Gibi soruların cevabını seçeceğiniz havuzun çeşidine, ölçülerine, kullanılacak malzemelerin özelliklerine göre farklılık gösterecektir. Firmamız ile iletişime geçerek ihtiyaçlarınıza en doğru çözümleri bulabilirsiniz.

Yüzme Havuzu İmalat Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Havuz yaptırmayı planladığınız alana ve bütçenize uygun havuz ölçüsünü belirliyoruz. Alternatifler arasından belirleyeceğiniz havuz malzemeleri ile size doğru fiyatı hazırlayıp sunuyoruz. Anlaşma koşullarına göre imalat planını oluşturuyoruz. Hafriyat alımı, alt yapı imalatının yapılması, kaba inşaat işlerinin sonlandırılması, havuz ince inşaat işlerinin yapılması, elektro-mekanik ve havuz içi aksesuarlarının montajının yapılması ve su dolumu sonrası havuzunuzun aktif hale getirilmesi. Havuz imalatı doğru şekilde planlanmalı, kusursuz olarak ilerlemelidir. Bu sürecin yönetimi, farklı imalat kalemlerinin organizasyonunun sağlanması, tecrübe ve doğru ekip ile birlikte sağlanmaktadır. Atak Havuz ile iletişime geçerek hayallerinizdeki yüzme havuzuna sahip olabilirsiniz
logo

Atak Havuz & Mekanik

Kurumsal

Copyright © Atak Havuz Mekanik 2023 – Designed by muimedya

WhatsApp